Smjernice za unaprjeđenje javnih politika i rada LGBT centra Split / PDF

Smjernice za unaprjeđenje javnih politika i rada LGBT centra Split nastale su kao rezultat aktivnosti projekta “LGBT Centar Split” i dvaju istraživanja koja su u sklopu projekta provedena – analiza javnih politika Grada Splita i istraživanje potreba LGBTQ osoba u Splitu. Oba istraživanja su vođena idejom utvrđivanja prostora za promjenu i unaprjeđenje postojećih politika i s ciljem izrade praktičnih smjernica čija bi primjena u praksi takvu promjenu i osigurala. Istraživački je utvrđeno da je LGBTQ zajednica u Splitu, unatoč značajnim pozitivnim pomacima od prve Povorke ponosa 2011. godine, i dalje zajednica koja nije ravnopravno uključena u javni i politički život grada, dok njeni članovi_ice u velikoj mjeri svakodnevno nailaze na prakse održavanja nejednakosti i prepreke u otvorenom izražavanju. Uzevši u obzir najznačajnije oblike nejednakosti, a čije posljedice imaju snažne negativne posljedice na osobne i kolektivne dobrobiti,
izrađene su smjernice u pet područja. Sve navedene smjernice se odnose na aktivnosti u naredne tri godine, odnosno do kraja godine.

23 smjernice su podijeljene u pet područja. Pod “Odgovornim akterom” podrazumijeva se akter s najvećom odgovornosti u tome da bi se sadržaj smjernice doista i realizirao. Pod “drugim akterima”, podrazumijevaju se svi drugi mogući akteri koji prema sadržaju smjernice trebaju ili mogu biti uključeni u njenu realizaciju. “Rok provedbe” je određen unutar pojedine godine ili kao “kontinuirano”, za one smjernice koje podrazumijevaju stalan rad u budućnosti. “Obrazloženje” ukratko opisuje kontekst i kako pojedina smjernica odgovara na potrebe utvrđene u analizi javnih politika i istraživanja potreba LGBTQ osoba u Splitu.

U području “Kapaciteti i održivost rada LGBT Centra”, cilj smjernica je zadržati kontinuiranu dinamiku rada Centra i osigurati mu održivost rada u budućnosti, što je u najvećoj mjeri uvjetovano podrškom Grada. Konačan rezultat provedbe smjernica u ovom području je formalizirano civilno-javno partnerstvo između Centra i Grada kojim se postiže jasno razumijevanje dobrobiti LGBTQ osoba kao važnog elementa u njegovanju i razvijanju pravednijeg društva.

U području “Nasilje i diskriminacije”, smjernice upućuju na potrebne razine djelovanja koje su nužne kako bi se prakse nasilja i diskriminacija dugoročno smanjile, a njihove posljedice ublažile za same žrtve. Poseban fokus u ovom području čini diskriminacija u školskom okruženju za koju se u sklopu provedenih istraživanja utvrdilo da je snažno prisutna i da može imati dugoročan negativan učinak na osobnu dobrobit i daljnji obrazovni put mladih LGBTQ osoba.

U području “Mentalno zdravlje i emocionalna dobrobit LGBTQ osoba”, smjernice primarno obuhvaćaju unaprjeđenje kapaciteta pružanja psihosocijalne podrške u sklopu rada Centra koje se pokazalo kao izniman doprinos u zajednici. Važnost ovog unaprjeđenja je posebno izražena kada se uzme u obzir zaziranje LGBTQ osoba od traženja pomoći u institucionalnim izvorima podrške zbog manjka informacija, straha od osude i nerazumijevanja.

U području “Osnaživanje zajednice i jačanje njene pozitivne vidljivosti u javnosti”, smjernice obuhvaćaju aktivnosti koje
doprinose kontinuiranom osnaživanju zajednice kroz programe socijalizacije, solidarnosti i mogućnosti otvorenog i sigurnog izražavanja. Poseban fokus je postavljen na dva elementa za koja je utvrđeno da djeluju kao čvorišta zajednice – održivost organizacije Povorke ponosa i mogućnost unapređenja uvjeta za stvaranje kulturnog i umjetničkog sadržaja.

U području “Politička participacija LGBTQ zajednice”, cilj smjernica je osigurati uključivanje zajednice u donošenje odluka koje imaju značaj za dobrobit zajednice, a posebno u onim područjima javnih politika i programa koja su relevantna za programsko djelovanje Centra koje zajednicu i okuplja. Osim toga, cilj je uspostaviti zajednicu kao društvenu grupu koja treba imati pozitivnu političku vidljivost u građanskom životu umjesto dosadašnje negativne koja se ostvaruje njenom instrumentalizacijom u isključivo ideološkom pozicioniranju aktera.

LGBT Centar kao društveno-kulturni centar predstavlja neformalnu inicijativu više udruga od kojih svaka djeluje u svojim specifičnim domenama civilnog rada. U tom kontekstu, važno je naglasiti kako smjernice nisu osmišljene isključivo s idejom određivanja odgovornosti javnim tijelima. LGBT Centar i udruge koje ga aktualno čine, ovim smjernicama ukazuju na važnost partnerskog rada pa tako i na sebe preuzimaju veliki dio odgovornosti u unaprjeđenju dobrobiti zajednice.

Autor Smjernice za unaprjeđenje javnih politika i rada LGBT centra Split je mag. soc. Pavao Parunov s Odjela za sociologiju Sveučilišta u Zadru. U konceptualizaciji i sastavljanju smjernica sudjelovali su i koordinatori udruga queerANarchive, Split Pride, Queer Sport Split okupljenih u platformi LGBT Centra Split i na istoimenom projektu.

O projektu LGBT centar Split

Projekt LGBT Centar Split je motiviran lokalnom političkom i društvenom klimom koja u pogledu LGBTIQ populacije ne podržava vrijednosti socijalne pravde i inkluzije ranjivih skupina. Time su LGBTIQ osobe izložene velikom riziku od diskriminacije, nasilja, zločina iz mržnje te socijalne izolacije, što rezultira poteškoćama u psihosocijalnom razvoju.
Ovakva situacija naročito se ogleda u nepostojanju javnih usluga koje su specifično namijenjene LGBTIQ osobama da bi odgovorile na njihove probleme i potrebe. Ovaj projekt stoga je zamišljen s ciljem pozicioniranja LGBT centra Split kao društveno-kulturnog centra (DKC) koji će u dijalogu i partnerstvu s Gradom Splitom upotpuniti javne usluge kako bi LGBTIQ osobe ostvarile svoja prava na društveni i kulturni život te adekvatne socijalne usluge.

Smjernice za unaprjeđenje javnih politika i rada LGBT Centra Split s ciljem osiguravanja dobrobiti LGBTQ zajednice – izrađene su kroz projekt “LGBT centar Split”, partnerski projekt udruga queerANarchive, Queer Sport Split i Split Pride. Projekt LGBT centar Split je podržan kroz Fond za aktivno građanstvo, sredstvima Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru EGP grantova.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *