qFEST mjesto je sigurnog prostora i sudjelovanja u kulturnom životu LGBTIQ zajednice u gradu Splitu. Programi ovogodišnjeg izdanja festivala odvijaju se u Domu mladih, LGBT centru Split i drugim lokacijama u gradu u periodu od 27. kolovoza do 17. rujna. Bogat festivalski program uključuje druženja, partije, participativne kreativne radionice, filmske projekcije i izložbe.
PROGRAM qFEST-a
27. kolovoza 19h – 23h
Dvorište Kluba Kocka, Dom mladih, Ulica slobode 28, Split
ZVJERINJAK
Druženje za queer zajednicu i prijatelje_ice uz glazbeni program u Dvorištu Kluba Kocka
27. kolovoza – 5. rujna
Galerija Kluba Kocka, Dom mladih, Ulica slobode 28, Split
Rafael Medina: Transbrasil
Otvaranje: petak, 27. kolovoza 21h
Razgovor s umjetnikom: srijeda, 1. rujna 20h u Prostoru, Plančićeva 2
Serija fotografija 5 trans žena iz Brazila – Naomi, Ellie, Catarina, Galba i Williane – rezultat su bliskog odnosa fotografa s fotografiranim osobama. Fotografije donose slike sadašnjosti koje se preklapaju s afektivnim sjećanjima. Istovremeno, afirmativne fotografije kontrapunkt su slučajevima cenzure i progona koje trans osobe nerijetko doživljavaju u Brazilu te time osobno postaje i političko.
1. rujna 17h – 18h
LGBT centar Split, Ulica Kralja Tomislava 8A/1, Split
Radionica kontakta i senzualnosti
Metodama plesa, pokreta, dodira, vizualizacije, daha i glasa Petar Dukić iz Queer Sport Splita vodit će vas kroz radionicu osvještavanja osjećaja povjerenja u sebe i druge, kapacitiranja za dodir sa samim sobom i drugima, te razumijevanju uloge srama i nelagode pri ostvarivanju kontakta.
3. – 5. rujna 17h
LGBT centar Split, Ulica Kralja Tomislava 8A/1, Split
Oslikaj LGBT centar
Participativna radionica oslikavanja zida u prostoru LGBT centra Split održava se pod vodstvom grafičke dizajnerice i umjetnice Ene Jurov. Program započinje u petak 3. rujna u 17 sati i to okupljanjem te zajedničkom razradom motiva koji će se oslikati. Narednih dana, po dogovoru, oslikavat će se jedan zid u Centru, a radionica završava predstavljanjem oslikanog zida uz druženje i glazbu u nedjelju u večernjim satima.
3. – 6. rujna 2021
Prostor, Plančićeva 2 (Kineski zid), Split
Callum Leo Hughes: COVID KOLAŽI
Otvaranje: 3. rujna 21h
Razgovor s umjetnikom: 3. rujna 20h
COVID KOLAŽI predstavljaju tri serije radova – CC.2020, lite/life i You into kissing too?, umjetnika Calluma Lea Hughesa koje su nastale za vrijeme pandemije Covid-19. Radovi su nastali kao trenutna potreba umjetnika da pobjegne od digitalnih interakcija i poveže se s nečim fizički. Tijekom trajanja pandemije kolaži su postali način praćenja i bilježenja umjetnikovih iskustava.
7. – 8. rujna 18h – 22h
Redakcija, Dom mladih, Ulica slobode 28, Split
Sitotiskanje
Pod vodstvom dizajnera tekstila Vasca održat će se participativna radionica sitotiska na kojoj će se izrađivati festivalski cekeri. Svi sudionic_e mogu doprinijeti razradi motiva, naučiti osnove sitotiska te sa sobom ponijeti svoj festivalski ceker.
10. rujan 19h – 23h
Dvorište Kluba Kocka, Dom mladih, Ulica slobode 28, Split
ZVJERINJAK
Druženje za queer zajednicu i prijatelje_ice uz glazbeni program u Dvorištu Kluba Kocka
10. – 17. rujna
Galerija Kluba Kocka, Dom mladih, Ulica slobode 28, Split
Dyveke Bredsdorff: Lezbijska ljubavna priča
Otvaranje i razgovor s umjetnicom: 10. rujna 21h
Lezbijska ljubavna priča umjetnička je instalacija koja koristi 16mm film osvijetljen procesom cijanotipije kako bi propitala ideje o reprezentaciji, slikama i vidljivosti lezbijki. Lažne trepavice, ljudska kosa, čipka i listovi zabilježeni na filmskoj vrpci prenose osjećaje koji se iščitavaju u treperenju nijansi plave boje, čime autorica zaobilazi uobičajene karaktere i narative.
16. rujna 19.30h
Dvorište Kluba Kocka, Dom mladih, Ulica slobode 28, Split
FILMSKE PROJEKCIJE
The Red Tree / L’albero Rosso (Italija, 2018.) režija Paul Rowley, 21 min
Ovaj kratki dokumentarac govori o malo poznatoj povijesti talijanskih homoseksualaca koji su uhićeni i prognani na zabačeni otok za vrijeme Mussolinijevog fašističkog režima. U filmu se stariji muškarac vraća na otok San Domino gdje je tijekom fašističke ere zbog homoseksualnosti bio zatvoren sa stotinama drugih muškaraca. Dok šeta otokom sam, vraćaju se uspomene – na njegovo premlaćivanje i uhićenje, težinu zatvorskog života, patnje homoseksualaca pod fašizmom i njihovo javno poniženje nakon povratka. Film kombinira snimke snimljene u današnjem San Dominu (danas popularnom turističkom otoku) s inovativnim tretmanima arhivske građe i reprizama snimljenim u Brooklynu.
History lessons(SAD, 2000.)režija Barbara Hammer, 66 min
U ovom čudesno nečasnom, a osnažujućem filmu, Barbara Hammer prati lezbijsku povijest iznoseći izvanredan niz arhivskih snimaka – a zatim zaigrano njime manipulira kako bi izgledalo kao da su lezbijke posvuda. Od popularnih filmova do filmskih novina, slika iz polja seksualnog odgoja, medicinskih i obrazovnih filmova, starih golišavih uradaka i slično, Lekcije iz povijesti (History lessons) vraćaju i prepisuju lezbijsku povijest.
17. Rujna 19.30h
Dvorište Kluba Kocka, Dom mladih, Ulica slobode 28, Split
FILMSKE PROJEKCIJE
Afterimages (Poljska, 2018.) režija Karol Radziszewski, 15 min
Kratka priča o jednom isječku iz arhive Ryszarda Kisiela, tvorca Fila – jednog od prvih queer zina u srednjoj i istočnoj Europi. Evocirani negativ s kraja 80-ih polazna je točka i za Kisielovu osobnu povijest i za portret homoseksualne scene kasne Poljske Narodne Republike.
qFEST programska je linija kolektiva queerANarchive. Festival se realizira uz financijsku podršku Ministarstva kulture i medija RH, Splitsko-dalmatinske županije, Grada Splita i Hrvatskog audiovizualnog centra. Rad kolektiva queerANarchive i LGBT centra Split financira Zaklada Kultura nova.