qRUŽOK / Sve počinje s uvredom

qružok
veljača — svibanj 2024.
srijeda, 19 — 21 sat
@LGBT centar Split

“Sve počinje s uvredom.”

Za sve one koji_e žele provest ugodno vrijeme u društvu uz knjigu, proširit spoznaje o tome zašto smo takvi_e kakvi smo i bolje razumjeti poziviju kako kvir osoba tako i kvir zajednica u društvu kolektiv queerANarchive orgnizira još jedan ciklus qružoka. Ovog puta qružok je ponavljački, u smislu da smo knjigu Insult and the Making of the Gay Self Didera Eribona već čitali i autora od milja zovemo Didi. Ali osjetili smo potrebu još jednom proći kroz štivo, obnovit znanje i približiti ga onima koji zadnji put nisu čitali s nama. Tako se od 14. veljače do 8. svibnja nalazimo svake srijede u LGBT centru Split. U terminu od 19 do 21 sat družimo se s Didijem. Krenut ćemo od prvog poglavlja The shock of Insult, jer kako autor kaže, “It all begins with an insult”. Dalje nastavljamo prema interesu grupe, s nekom od dolje navedenih tema, tj. poglavlja prvog dijela knjige. Tekstovi koje čitamo su na engleskom, ali čitat ćemo ih i komentirat zajedno pa si tako međusobno i pomoći gdje zapne s jezikom.

Za one koji se prvi put susreću s Didijem, evo ukratko o čemu se radi. Razmatrajući kako se formiramo kao osobe autor je u svojoj knjizi Insult and the Making of the Gay Self ustvrdio kako sve počinje s uvredom. Uvredom koju je društvo formiralo prije našeg dolaska na svijet, i prije nego smo osvijestili svoju seksualnost. Uvredom koja nas kroz život prati na svakom koraku, određuje naše identitete, naše odnose prema drugima i naš odnos s društvom. Kroz sedamnaest poglavlja prvog dijela spomenute knjige autor se bavi različitim društvenim i političkim fenomenima kroz koje se uvreda manifestira, kao i načinima našeg otpora uvredi ili života s uvredom. U tome mu pomaže cijeli niz pisaca i piskinja koje su se kroz svoja djela bavili manjinskim skupinama koje dominantno društvo teži podrediti. Među ostalima tu su Eve Kosofsky Sedgwick, Judith Butler, Louis Althusser, Jean-Paul Sartre, Michel Foucault, Oscar Wilde, Leo Bresani, Guy Hocquenghem, Pierre Bourdieu i mnogi drugi. Važno je uzeti u obzir i autorovo osobno iskustvo iz kojeg, kao što i sam primjećuje, proizlazi knjiga koja se fokusira na probleme specifične za cis gej muškarce. Mi pak vjerujemo da je uvreda društva, kao i sram koji ona povlači za sobom, zapravo upućena i namijenjena svima koji svojim seksualnim i/ili rodnim identitetom odudaraju od heteronormativne seksualnosti i rodne binarnosti koju ona generira. Tako nam je jedan od zadataka, prateći Didija, kroz druženja na čitalačkom klubu qružok, razmotriti kako se heteronormativna uvreda reflektira na cijeli spektar LGBTIQ+ identiteta.

TEME:

— Šok uvrede
“Sve počinje s uvredom.” – ustvrdio je Dider Eribon u knjizi Insult and the Making of the Gay Self, knjizi kojom ćemo se baviti u ovom izdanju qružoka. U prvom poglavlju čitat ćemo o tome kako gradimo svijest o sebi na temelju uvrede drugih i kako čin uvrede upisuje sram duboko u naše identitete.

— Fantazmagorično drugdje
Jedan od osnovnih principa gej i lezbijskih života iznalaženje je načina da pobjegnemo od uvrede i nasilja. Bilo pretvaranjem i skrivanjem, bilo odlaskom u sredinu koja nas više prihvaća, odnosno pronalaskom “fantazmagoričnog drugdje.” U ovom izdanju qružoka bavimo se urbanim kulturama velikih gradova koje privlaće mnoge kvir osobe.

— Prakse i politike prijateljstva
Klubovi i barovi, različite organizacije i drugi prostori okupljanja, mjesta su izgradnje novih mreža prijateljstava kroz koja brže i lakše prihvaćamo sami sebe. U ovom izdanju qružoka bavimo se prijateljstvima kao temeljnim odnosima prihvaćanja sebe.

— Neiscrpan izvor transformativne energije
Eve Kosofsky Sedgwick povezala je osjećaje srama s kojima se nosimo u djetinjstvu s transformativnom energijom kojom stvaramo svoju kulturu i zajednicu. U ovom izdanju qružoka razmotrit ćemo odnos te energije i profesije, posla koji radimo.

— Specifična homoseksualna melankolija
Odbijajući identifikaciju s heteroseksualnim modelima života, a napose raskidajući obiteljske veze, zapadamo u procese žaljenja kojima nema kraja. Tu dolazimo do termina specifične homoseksualne melankolije. U ovom izdanju qružoka razmatramo uzroke melankolje ali i prihvaćanja ili pak odbijanja modela nuklearne obitelji kao modela za realizaciju queer života.

— Grad kao mjesto sukoba
Ustanovili smo da su poneki gradovi mjesta sloboda i samorealizacije za mnoge queer osobe. Ali ti gradovi su ujedno i mjesta ranjivosti. U ovom izdanju qružoka osvrnut ćemo se na sukobe konzervativnih, nacionalističkih i fašističkih ideologija s vidljivošću LGBTIQ života u gradovima.

— Heteroseksualna privilegija
Živjeti u ormaru ili se outati? Kome se outati, a kome ne? Kada smo točno sigurni da će nas prihvatiti, a kada trebamo navući strejt masku da izbjegnemo neželjene situacije? Ovo su neka pitanja koja razotkrivaju asimetriju homoseksualnih i heteroseksualnih života, zapravo neke dileme s kojima se heteroseksualci nikada nisu morali suočavati. U ovom izdanju qružoka razmotrit ćemo utjecaj stalno prisutne uvrede na naše društvene i intimne živote.

— Jezik i ideologija
Ranije smo ustanovili da živimo u svijetu uvrede, uvrede koja postoji prije no što spoznamo vlastitu seksualnost. Život u takvom svijetu za svakog je naravno osobni put, ali uvreda nas ipak uvezuje u jedan stigmatizirani kolektiv. U ovom izdanju quržoka bavimo se različitim teorijama koje nam pomažu razumjeti stvaranje inferioriziranih subjekata, a koje potpisuju Judith Butler, Louis Althusser i Jean-Paul Sartre.

— Samoprezir
Da uvreda koju nam svijet upućuje definira naš odnos prema svijetu ustvrdili smo ranije. Ista ta uvreda stvara u nama, posebno u mladim danima, osjećaje nesigurnosti, anksioznosti, straha pa i panike. U ovom izdanju qružoka razgovarat ćemo o tome kako zbog uvrede često preziremo sami sebe, kako vidljivost i odabrana prijateljstva ublažuju taj samoprezir, ali i kako on zna negativno utjecati na naše odnose prema onima u kojima se prepoznajemo.

— Sram nas izolira od drugih
Nije rijetko da od uvrede bježimo u individualizam, pokušavajući se odvojiti od kolektiva koji je uvreda formiran. Ali tek prihvaćanjem pripadnosti tom kolektivu posramljenih, možemo se osloboditi srama. U ovom izdanju qružoka razgovarat ćemo o političkoj mobilizaciji, stvaranju naše vlastite kulture ali i osobnoj transformaciji kojom se rješavamo auto-homofobije, bavit ćemo se načinima otpora uvredi i sramu koji ona generira.

— Inverzija – uvreda zakamuflirana u pseudo-znastveni jezik
Uvreda je uvijek citat, ona postoji u društvu, u jeziku, prije nego što je netko uputi ili se nekom uputi. Zato ćemo se u ovom izdanju qružoka osvrnuti na neke povijesne primjere pokušaja govora o homoseksualnost, gdje je postojala želja i potreba da se o tome govori, koji su dio naše povijesti, ali u kojima su ipak prevladali heteronormativni modeli reprezentacije.

— Top vs. Bottom
Od Freuda do Lacana i njegovih učenika ideja “razlike spolova” nije ozbiljno propitana. Kako se ta društveno prihvaćena razlika odrazila na koncepte feminiziranosti i muževnosti, ili pak na značenja kategorija top i bottom, propitat ćemo u ovom izdanju qružoka.

— Izlazak iz “psihološkog geta”
Svi mi, bez obzira u kojoj mjeri danas bili otvoreni po pitanju vlastite seksualnosti, započeli smo svoj razvoj u “psihološkom getu”, gdje smo skrivali svoje seksualne i afektivne identitete. Tako smo naučili lagati o sebi. U ovom izdanju qružoka govorit ćemo o odučavanju od starih mentalnih i bihevioralnih navika, učenju govora o sebi po drugi put i što nas na tom putu čeka u društvu.

— Autentičnost
Coming out je trenutak koji mijenja naš odnos prema svijetu i drugima. Sa svakim coming out-om odbacujemo od društva nam nametnutu identifikaciju kroz osudu te gradimo vlastiti autentičan identitet. U ovom izdanju qružoka, uz pomoć koncepta autentičnosti Jean-Paul Sartra, bavit ćemo se identitetima koje sami za sebe moramo stvarati.

— Neostvarivi identiteti
Kao što je coming out cjeloživotni proces jer ćemo se tijekom cijelog života naći u brojnim situacijama koje će tražiti da donesemo odluku o tome hoćemo li se outat ili ne, tako su i naši identiteti konstantne reinvencije. U ovom izdanju qružoka nastavljamo se baviti našim neostvarivim identitetima, a uz Sartra u tome će nam pomoći Michel Foucault, Oscar Wilde, Leo Bresani, Eve Kosofsky Sedgwick, Guy Hocquenghem te drugi.

— San o normalnosti
U povijesti naše kulture konformizam i subverzija se isprepliću do te mjere da možemo reći kako je ona baš time definirana. U ovom izdanju qružoka razmatramo političke aspekte našeg djelovanja.

— Prokleta rasa
U posljednjem izdanju ovog ciklusa qružoka bavimo se odnosima naših individualnih identiteta i kolektiva kojem pripadamo, zatim usponima i padovima aktivističkih pokreta, kao i nemogućnostima ostvarenja kraja povijesti rasizma te homofobije – kako to zaključuje Didier Eribon.

qružok je dio programske linije qRADIONICE kolektiva queerANarchive, sufinancirane od strane Ministarstva kulture i medija i Hrvatskog audiovizualnog centra. Rad kolektiva queerANarchive i LGBT centra Split financijski podržava Zaklada Kultura nova.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *